واکسیناسیون آنفلوآنزای پرندگان در کرمانشاه نداریم

به گزارش استدیو دیفا، امید حاج محمدی در گفت وگو با خبرنگاران گفت: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان نوعی بیماری ویروسی بسیار حاد در صنعت طیور بوده که همه پرندگان نسبت به آن حساس هستند. وی با بیان اینکه طیور وحشی در صورت مبتلا شدن به این بیماری تلف نخواهد شد اما این پرندگان می توانند ناقل بیماری در میان پرندگان بومی و محلی و صنعتی باشند، اضافه کرد: عامل بیماری نوعی ویروس است که به وسیله ترشحات دفعی و آلوده کردن آب و غذا سبب ابتلای پرندگان سالم خواهد شد. سرپرست دامپزشکی استان کرمانشاه بیان نمود: بیماری فوق با ژولیدگی پر پرندگان، قطع مصرف آب و کاهش اشتها و کاهش شدید فراوری و تلفات بسیار بالا خود را نشان می دهد. وی گفت: در واحدهای صنعتی می توان با رعایت امنیت زیستی، کنترل قرنطینه ای و کنترل تردد، کنترل ورود پرندگان به مزارع در راستای پیشگیری از ابتلا به این بیماری کوشید . به گفته حاج محمدی، هر گونه تلفات باید به سرعت به دامپزشکی اطلاع رسانی گردد تا با پیگیری های اجرا شده و اقدامات تشخیصی سریع در راستای جلوگیری از انتشار گسترده تلفات اقدام لازم انجام گردد. وی اضافه کرد: همچنین ضروری است در واحدهای روستایی پرورش دهندگان در فصل سرد سال و در فصل مهاجرت پرندگان از رهاسازی پرندگان در محیط زیست جلوگیری نمایند. سرپرست دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: هرگونه موارد تلفات به وسیله سامانه پیامکی 100010001512یا تلفن 1512 به دامپزشکی اطلاع رسانی گردد.

واکسیناسیون آنفلوآنزای پرندگان در کرمانشاه نداریم

وی مطرح نمود: با آزمایش های اجرا شده در سطح استان امکان دفع بهداشتی و قرنطینه ای پرندگان آلوده وجود دارد.

حاج محمدی اعلام کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده دامپزشکی تنها در مناطق شمالی و چند استان پرتراکم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری واکسیناسیون انجام می گردد که این امر در سطح استانی کرمانشاه به دلیل تراکم پایین طیور انجام نمی گردد.

سرپرست دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه تنها اقدامات قرنطینه و رعایت امنیت زیستی در استان کرمانشاه کفایت می نماید، گفت: سال جاری هیچ موردی از آلودگی طیور واحدهای صنعتی به این بیماری در سطح استان کرمانشاه گزارش نشده است.

وی مطرح نمود: در سال گذشته نیز هفت کانون روستایی که از واحدهای دوره گرد پرنده خریداری نموده بودند و در سال96 نیز 19 کانون روستایی آلوده گزارش شده بود.

حاج محمدی توضیح داد: در سال های اخیر هیچ موردی از ابتلای واحد صنعتی به بیماری مزمن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان کرمانشاه گزارش نشده است که این ناشی از همکاری خوب پرورش دهندگان با اداره دامپزشکی بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "واکسیناسیون آنفلوآنزای پرندگان در کرمانشاه نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون آنفلوآنزای پرندگان در کرمانشاه نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید