همه آنچه باید درباره طرح کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک 98 بدانید

به گزارش استدیو دیفا، طرح کنترل آلودگی هوای تهران قرار است از اول تیر جایگزین طرح زوج و فرد گردد. در این مقاله شما را با تمام آنچه باید در خصوص طرح ترافیک 98 و جزئیات طرح جایگزین زوج و فرد در تهران بدانید آشنا خواهیم کرد.

همه آنچه باید درباره طرح کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک 98 بدانید

دست اندرکاران طرح کنترل آلودگی هوای تهران معتقدند ایده جدیدشان منصفانه تر از ایده قبلی است. البته دلیل این گفته توضیحی منطقی و ریاضی وار دارد؛ برخلاف آنچه به نظر می رسد، تعداد روزهای زوج و فرد در طول یک فصل یکسان نیست. در نتیجه در طرح زوج و فرد عملا دارندگان خودروهایی با پلاک زوج می توانستند تعداد روزهای بیشتری در محدوده طرح تردد نمایند و این رویه به ضرر دارندگان خودروهایی با پلاک فرد بود.

بنابراین حداقل در گام اول می توان گفت که جایگزین کردن طرح زوج و فرد، با طرح کنترل آلودگی هوا، از توجیه مناسب منطقی برخوردار است. اما اجرای این طرح در عمل با پیچیدگی هایی همراه شده است که می خواهیم قدم به قدم آن ها را توضیح دهیم.

1. ثبت نام در سامانه تهران من

طرح کنترل آلودگی هوا به واسطه دوربین های هوشمند پلیس اجرا می گردد. از همین رو تمامی افرادی که قصد تردد در بخش های مرکزی تهران (محدوده زوج و فرد سابق) را دارند، ضروری است با ثبت نام در سامانه تهران من به نشانی my.tehran.ir حساب کاربری مخصوص خود را بسازند.

البته ایجاد حساب کاربری در سایت تهران من یا اپلیکیشن این سامانه به هیچ عنوان پیچیده نیست. با فشردن دکمه ثبت نام از گوشه بالایی سمت چپ این وب سایت می توانید به شکل مرحله به مرحله نسبت به تکمیل فرم مربوط به ثبت نام اقدام کنید.

نباید فراموش کنید در صورت ثبت نکردن مشخصات در سامانه تهران من، هر بار ورود یا خروج از محدوده طرح کنترل آلودگی هوا به معنی صدور یک قبض جریمه خواهد بود.

2. مهلت تردد رایگان در محدوده طرح جایگزین زوج و فرد چند روز است؟

طرح ترافیک در سال 98 همانند سال گذشته در محدوده مرکزی شهر تهران (محدوده اول) اجرا می گردد. اما از ابتدای تیرماه، طرح زوج یا فرد حذف و طرح کنترل آلودگی هوا در محدوده دوم (طرح زوج و فرد سابق) جایگزین آن می گردد.

آن دسته از شهروندان تهران که مشخصات خود را در سایت یا اپلیکیشن mytehran ثبت نموده باشند، مجاز خواهند بود 20 روز در طول هر فصل (20 روز در هر سه ماه) به شکل رایگان در محدوده دوم تردد نمایند؛ پس از آن باید به ازای هر روز ورود به این محدوده، مبلغی را در حساب خود شارژ نمایند.

تبصره: رانندگانی که خودروهایی با پلاک غیر تهران دارند می توانند در هر فصل 15 روز بدون هزینه وارد محدوده دوم شوند.

سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با همکاری پلیس راهور ناجا مهلتی یک ماهه را برای پرداخت عوارض طرح ترافیک سال 98 در نظر گرفته اند. یعنی شهروندانی که وارد محدوده طرح ترافیک یا طرح کنترل آلودگی هوا (پس از 20 روز مجاز) شده باشند، یک ماه مهلت خواهند داشت تا با پرداخت بدهی در سامانه تهران من، مشمول جریمه نشوند. در صورت پرداخت نکردن بدهی، پلیس بعد از گذشت یک ماه، جریمه ورود غیر مجاز به محدوده طرح های ترافیکی را برای راننده متخلف صادر می نماید.

نکته مهم این که در طرح جایگزین زوج و فرد تنها چیزی که اهمیت دارد تعداد روزهای ورود به محدوده است و زوج یا فرد بودن پلاک دیگر مهم نیست.

نکته مهم دیگر این که، فرصت 20 روزه حضور رایگان در محدوده طرح مختص به هر فصل است و اگر از آن استفاده نکنید، به فصول بعدی سال منتقل نمی گردد.

نباید فراموش کنید برای دریافت هشدار مهلت یک ماهه به وسیله پیامک و استفاده از این مهلت باید در سامانه تهران من ثبت نام نموده باشید. ثبت نام در این سامانه و دریافت پیامک هشدار، رایگان است.

3. محدوده طرح کنترل آلودگی هوا کجاست؟

تغییری در محدوده اجرای طرح ترافیک 98 ایجاد نشده و محدوده طرح کنترل آلودگی هوا هم همان محدوده طرح زوج و فرد سابق است. بنابراین همچنان محدوده دوم از شمال به بزرگراه همت، از شرق به اتوبان امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه چمران و نواب محدود می گردد.

4. هزینه ورود به محدوده دوم پس از 20 روز چقدر است؟

به طور کلی، پس از اتمام 20 روز تردد رایگان، هر بار ورود به محدوده دوم، هزینه ای به اندازه نصف هزینه ورود به طرح ترافیک دارد. برای محاسبه نرخ عوارض طرح ترافیک 98 می توانید از ابزار زیر بهره ببرید.

نرخ عوارض طرح ترافیک 98 به سه مؤلفه متفاوت بستگی دارد. نخستین عامل معین نماینده ساعات ورود به طرح یا خروج از طرح است. در ساعت های خارج از پیک ترافیک شهر تهران، مبالغ کمتری برای ورود به طرح یا خروج از آن در نظر گرفته شده است. عامل معین نماینده بعدی داشتن معاینه فنی برتر است. خودروهایی که معاینه فنی برتر داشته باشند شامل تخفیف 25 درصدی در عوارض ورود و خروج می شوند. سومین عامل تعداد دفعات ورود به طرح یا خروج از محدوده در طول یک روز است. با افزایش تعداد دفعات، هزینه ها به شکل خطی افزایش پیدا نمی نماید و مطابق با جدول زیر تغییراتی در نرخ گذاری برای افرادی که احتیاج به چند بار تردد روزانه در محدوده طرح ترافیک یا طرح کنترل آلودگی دارند در نظر گرفته شده است.

5. ساعت اجرای طرح کنترل آلودگی (جایگزین زوج و فرد) و طرح ترافیک 98 چیست؟

طرح جدید کنترل آلودگی (جایگزین زوج و فرد) از اول تیرماه 1398 از شنبه تا چهارشنبه در فاصله زمانی ساعت 6:30 صبح تا ساعت 19:00 بعد از ظهر و در روزهای پنجشنبه در فاصله زمانی ساعت 6:30 صبح تا ساعت 13:00 بعد از ظهر اجرا می گردد.

محدودیت ترافیکی در محدوده اول (محدوده طرح ترافیک) از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 تا 19:00 اعمال می گردد ولی تردد در این محدوده در روزهای پنجشنبه آزاد است.

6. آیا برای افراد ساکن در محدوده کنترل آلودگی شرایط ویژه ای وجود دارد؟

شهروندان ساکن در محدوده کنترل آلودگی هوا می توانند به شکل رایگان یک بار قبل از ساعت 8:30 صبح از محدوده طرح خارج شده و بار دیگر پس از ساعت 17:00 به محدوده طرح وارد شوند. همچنین نرخ عوارض طرح برای این شهروندان با تخفیف 50 درصدی محاسبه می گردد.

ساکنین محدوده طرح برای استفاده از شرایط این بند باید پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود به همراه مدارک (شامل سند یا اجاره نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند) به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه نمایند.

هنوز در خصوص تعداد خودرو های مجاز برای استفاده از شرایط این بند به ازای هر خانواده ساکن در محدوده طرح ترافیک تبصره ای اعلام نشده است. اما بر اساس گزارش افرادی که به دفاتر خدمات شهری مراجعه نموده اند به نظر می رسد تنها یک ماشین به ازای هر سند می تواند به شکل رایگان قبل از ساعت 8:30 صبح از طرح خارج شده و بعد از ساعت 17:00 بازگردد و باقی خودروها فقط شامل تخفیف 50 درصدی هزینه تردد خواهند بود. برای روشن تر شدن این موضوع باید منتظر توضیحات تکمیلی رسمی توسط سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و پلیس راهور ناجا بمانیم.

منبع: دیجیکالا مگ

به "همه آنچه باید درباره طرح کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک 98 بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه باید درباره طرح کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک 98 بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید