لاوروف: اروپایی ها باید به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نمایند

به گزارش استدیو دیفا، وزیر خارجه روسیه با تأکید بر اینکه اقدام تهران در توقف بعضی تعهداتش در چارچوب برجام مغایرتی با قطعنامه شورای امنیت ندارد، گفت: آمریکا دیگر به برجام باز نخواهد گشت، ولی اروپایی ها باید به تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک عمل نمایند.

لاوروف: اروپایی ها باید به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نمایند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در انتها مذاکرات عصر دیروز خود با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مسکو گفت، روسیه و ایران توافق نموده اند تا به کار مشترک با تمامی شرکت نمایندگان در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران، به جز آمریکا، با هدف اجرای تعهدات طرفین در چارچوب این توافقنامه، بپردازند.

لاوروف گفت: ما (به همراه آقای ظریف) تعهد خویش نسبت به برجام و قطعنامه شورای امنیت درباره آن را مورد تأیید قرار داده توافق کردیم که به کار با شرکت نمایندگان باقی مانده در برجام، به غیر از آمریکا که از این توافقنامه خارج شده، بپردازیم تا آنها (سایر طرف ها) هم به تعهدات به عهده گرفته خود عمل نمایند. ما این کار را در جریان نشست بعدی وزرای خارجه طرفین شرکت نماینده در برجام، انجام خواهیم داد، و امیدواریم که شرکای اروپایی ما راهی برای حل مسائل ایجادشده از سوی آمریکا پیدا و به وعده های خود عمل نمایند.

به گفته وی، البته شرکای اروپایی باید به تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک عمل نمایند.

وزیر خارجه روسیه با تأکید بر اینکه اقدام مقامات تهران درباره توقف اجرای بعضی مفاد برجام، مغایرتی با قطعنامه شورای امنیت ندارد، اضافه نمود: ما امروز در جریان اقدامات اعلام شده از سوی رهبران ایران درباره برنامه هسته ای این کشور قرار گرفتیم. مقامات مسکو با دقت نامه ارسالی تهران را آنالیز خواهند کرد. اقدامات در نظر گرفته شده بر اساس مفاد برنامه جامع اقدام مشترک است که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل هم قرار گرفته است.

لاوروف با اشاره به اینکه طرف آمریکایی به اجرای تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای بازنخواهد گشت، تأکید کرد: می توان مصرّانه از آمریکا خواست تا به اجرای تعهداتش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک بازگردد، ولی چنین تلاشی فقط یک اقدام تبلیغاتی خواهد بود و چنین اتفاقی نخواهد افتاد (آمریکا به برجام باز نخواهد گشت). واضح است که مقامات واشنگتن درباره اهداف خود در این زمینه کاملاً جدی و تعیین هستند.

روسیه و ایران به دنبال راهی برای ادامه همکار ی ها و دورزدن تحریم های غیرقانونی آمریکا هستند

سرگئی لاوروف با یادآوری اینکه مسکو و تهران راهی برای دور زدن تحریم های یکجانبه آمریکا پیدا خواهند کرد تا بتوانند روابط تجاری مالی خود را توسعه دهند، اضافه نمود: ما در حال توسعه همکاری های دوجانبه در زمینه تجاری سرمایه گذاری هستیم. مسلماً تحریم های غیرقانونی که طرف آمریکایی به طور یکجانبه و بدون مجوز شورای امنیت اعمال نموده و همچنان بر تشدید این اقدامات محدودنماینده می افزاید، مانعی برای توسعه این روابط است. ما توافق کردیم تا به حرکت به سمت توسعه همکاری های مالی و یافتن راهی مؤثر برای دور زدن تحریم های آمریکا ادامه دهیم.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به این واقعیت که یک سری از طرح های مشترک روسیه ایران تازه در حال تحقق یافتن هستند، گفت: ما ارزش زیادی برای فعالیت کمیسیون دوجانبه بین دولتی در زمینه همکاری های تجاری مالی قائل هستیم که ماه آینده بار دیگر قرار است در ایران تشکیل گردد. ما توافق کردیم تا بسته توافقات کاملی در این راستا برای این نشست تهیه کنیم.

لاوروف اضافه نمود: ادامه توسعه روابط تجاری مالی به تسهیل رژیم ویزای برای شهروندان روسیه و ایران یاری خواهد نمود. ما امروز پروتکلی را امضاء کردیم که امکان تسهیل شرایط برای سفر گروه های خاصی از اتباع دو کشور، به خصوص رجال تجاری را فراهم خواهد نمود. بازرگانان روسی و ایرانی اکنون خواهند توانست با در دست داشتن دعوتنامه سازمان های علاقه مند، به راحتی ویزا ورود به دو کشور را دریافت نمایند. مسلماً این مسئله به توسعه تماس ها بین ملت روسیه و ایران یاری خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لاوروف: اروپایی ها باید به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: اروپایی ها باید به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید