خبرنگاران شور و شیرین کشاورزان و امور آب ورامین

به گزارش استدیو دیفا، تهران- خبرنگاران- هر چند که اسم این رودخانه شور و شیرین است ولی امور آب ورامین آن را نامتعارف و غیرقابل استفاده می داند و ده ها کشاورز برای استفاده از آب این رودخانه با مشکل روبرو شده اند.

خبرنگاران شور و شیرین کشاورزان و امور آب ورامین

رودخانه موسوم به شور و شیرین از دیرباز تا به امروز با گذر از جنوب پایتخت و عبور از شرق شهرستان ری وارد اراضی جنوبی ورامین می گردد تا پس از عبور از چند منطقه، وارد تالاب فصلی بندعلیخان در جنوب شهرستان گردد؛ تالابی که بیشترین میزان حق آبه خود را برای حیات از این رودخانه دریافت می نماید.

آب های سطحی جمع آوری شده از پایتخت نیز پس از عبور از کانال های متعدد وارد این رودخانه می گردد و از این رو، رودخانه شور و شیرین همیشه مملو از زباله به ویژه کیسه و ظروف پلاستیکی رها شده در طبیعت است و پس از بارش های فصلی و طغیان رودخانه، حجم زیادی از زباله در حاشیه این رودخانه و بر روی درختان تاغ بر جای می ماند؛ در جدیدترین مورد، لاشه یک گوساله در جهت رودخانه شور و شیرین رها شده است.

در طول جهت این رودخانه که از شاخه های مختلف برخوردار است، روستاها، اراضی کشاورزی و واحدهای صنعتی متعددی وجود دارد که اگر ساکنان هر کدام از این مناطق مسکونی و صنعتی بخشی از فاضلاب خود را در این رودخانه رها کنند، بر میزان آلودگی آن اضافه کرده می گردد.

در طول جهت این رودخانه ده ها پمپ نسبت به استحصال آب اقدام نموده و با استفاده از لوله و کانال های دست ساز، آب را به اراضی پائین دست و جنوبی منتقل می کنند؛ پمپ هایی که به دلیل عدم تأیید کیفیت آب از سوی امور آب، از سوخت دولتی برخوردار نیست و کشاورزان مجبور هستند که سوخت مورد احتیاج خود را به صورت آزاد تهیه کنند.

با وجود آن که امور آب، کیفیت آب این رودخانه را برای کشاورزی ناسالم می داند ولی کشاورزان همچنان با استفاده از ده ها موتورپمپ، آب این رودخانه را به سمت اراضی کشاورزی خود راهنمایی می کنند و به کاشت گندم و جو می پردازند.

این روزها، از یک سو کشاورزان درخواست تأمین سوخت دارند و از سوی دیگر شرکت پخش فرآورده های نفتی به دلیل عدم تأئیدیه امور آب، سوخت موتورپمپ ها را تأمین نمی نماید.

وزارت نیرو متولی تأئید سوخت پمپ های انتقال آب است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در این رابطه به خبرنگار استدیو دیفا گفت: آب های نامتعارف، مقوله پرحاشیه ای به شمار می رود که قانون تکلیف آن را برای کشاورزان روشن نموده است.

کریم ذوالفقاری اضافه کرد: متولی تأیید سوخت موتور پمپ های انتقال آب در حوزه کشاورزی و سایر حوزه ها وزارت نیرو است و چرایی عدم صدور این تأییدیه باید توسط مسئولان این وزارتخانه پاسخ داده گردد.

وی توضیح داد: کشاورزان منطقه ورامین سال هاست که به کشت محصولات مختلف در این منطقه مبادرت می ورزند؛ مسئولان یا باید برای این افراد شغل جایگزین ایجاد کنند یا آب مورد احتیاج برای کشت و کار آنان را تأمین کنند.

وی گفت: کشاورزان نیز باید ضمن رعایت مسائل بهداشتی به کشت محصولاتی که برای بهداشت عمومی مسائل کمتری را ایجاد کند، ترغیب شوند.

آب رودخانه شور و شیرین نامتعارف است

رئیس امور آب شهرستان ورامین با نامتعارف خواندن آب رودخانه شور و شیرین، کیفیت آن را برای کشاورزی نامناسب خاطرنشان کرد.

محمد داودی اظهار کرد: با توجه به آزمایش های اجرا شده بر روی آب این رودخانه، کیفیت آن برای کشاورزی نامناسب است و از این رو مجور سوخت به موتورپمپ ها ارائه نمی گردد.

تأئیدیه کیفیت آب از سوی منابع طبیعی و محیط زیست صادر شده است

مدیرعامل شرکت تعاونی آب بران استان تهران نیز به خبرنگار استدیو دیفا گفت: آب این رودخانه از سوی منابع طبیعی آزمایش شده و تأییدیه کیفیت آن برای کشت گندم، جو، کلزا و پسته صادر شده است.

قدم بوربور اضافه کرد: محیط زیست هم کیفیت آب رودخانه شور و شیرین را صادر نموده ولی امور آب نتیجه این آزمایش ها را قبول ندارد.

وی گفت: در طول رودخانه شور و شیرین تا منطقه سیاه کوه 75 پمپ آب و 20 کانال فرعی آب را به سمت زمین های کشاورزی منتقل می نماید که از این تعداد، 12 دستگاه پمپ و دو کانال فرعی مربوط به شهرستای ری، 20 پمپ مربوط به شهرستان قرچک و مابقی مربوط به ورامین است.

تکلیف بهره برداران طول جهت رودخانه شور و شیرین تا یکماه آینده معین می گردد

فرماندار ورامین در جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان با انتقاد از تأخیر در معین تکلیف کشاورزان طول جهت رودخانه شور و شیرین گفت: با تشکیل یک کارگروه ویژه متشکل از کننده فرمانداری، امور آب، جهاد کشاورزی و شرکت پخش فرآورده های نفتی، شرایط این افراد تا یک ماه آینده معین می گردد.

حسین کاغذلو اضافه کرد: اگر کشاورزان به صورت غیرمجاز نسبت به استحصال آب از رودخانه اقدام می کنند، باید با آنان رفتار قانونی داشت و اگر کار غیرقانونی نمی کنند، باید شرایط فعالیت آنان را فراهم کرد.

وی اظهار کرد: شرایط استحصال آب از رودخانه شور و شیرین باید معین گردد تا با رعایت عدالت، همه افراد از آب مورد احتیاج برای کشاورزی برخوردار شوند.

به گزارش استدیو دیفا شهرستان ورامین بیش از 80 هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که به دلیل کمبود منابع آبی، تنها 38 هزار هکتار آن زیر کشت محصولات باغی و زراعی می رود.

ورامین در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران شور و شیرین کشاورزان و امور آب ورامین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شور و شیرین کشاورزان و امور آب ورامین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید